Základná a materská škola, Melčice – Lieskové

Do školy na bicykli  alebo  Ako som sa opäť „naštartovala“

Povolanie učiteľka som si vybrala „dobrovoľne – na silu“ počas štúdia gymnázia. Nikdy som si však nemyslela, že sa moji žiaci pre mňa raz stanú viac než len prácou.

Po skoro trojročnej odmlke, som sa opäť plná elánu vrátila do práce. Učím v základnej škole  a pred materskou dovolenkou som v našej škole zaviedla množstvo aktivít pre deti, lebo zastávam názor, že škola nemá byť iba miestom, kde sa deti vzdelávajú, musia sa občas aj zabaviť.

Prvé sklamanie prišlo v posledný augustový týždeň, keď som zistila, že nebudem triednou učiteľkou a vlastne o školský parlament, ktorý som kedysi viedla, žiaci už nejavia záujem….Hlava v smútku a myšlienky – neuponáhľala som svoj návrat?

Blysla sa iskrička nádeje, keď ma pán riaditeľ zavolal k sebe do kancelárie a pýtal sa či by som školu prihlásila to projektu „Do školy na bicykli“. So slovami  „niečo teda skúsim“ som súhlasila a snažila sa opäť naštartovať.

Na moje prekvapenie sa mi podarilo vymyslieť niekoľko zaujímavých aktivít a s malou dušičkou som zorganizovala tím detí, ktoré mi pomáhali.

Každý deň sme podporovali deti v ceste do školy a zo školy na bicykli, zapojili sa i dospelí – najčastejšie pani upratovačky.

Robili sme preteky na kolobežkách, kreslili obrázky, zostavili kvízové otázky pre jednotlivé ročníky, vyrobili prezentáciu o starých bicykloch, žiaci zložili niekoľko naozaj originálnych básní a príbehov, najmenší vyfarbovali obrázky. Všetko sme podporili rozhlasovými reláciami a plagátikmi umiestnenými na dverách, nástenkách chodby a v každej triede. Najaktívnejší žiaci získali drobné ceny a sladké odmeny.

Bolo skvelé vidieť, ako sa deti opäť zapájajú, pomáhajú, požičiavajú si kolobežky počas pretekov. A aj keď sme fotografovanie nemali pre ochranu osobných údajov veľmi povolené, zážitky zostali.

Teraz už viem, že stačí málo –  stačí správna motivácia, správne skutky, správne projekty – a mnohých to pozitívne inšpiruje.

Váš projekt naštartoval mňa aj našich žiakov. A aj v čase, keď sa toho veľa „nesmie“, dokážeme vymyslieť skvelé veci.

 

Naspäť na zoznam škôl

Organizátor
Partneri