Výsledky kampane Do školy na bicykli 2022

Ďakujeme všetkým školám, ktoré sa tento rok zapojili do kampane Do školy na bicykli, všetkým školským koordinátorom, ktorí sa starali o chod kampane na svojej škole, a tiež všetkým žiakom a študentom, ktorí ukázali, že bicyklovať sa dá v každom počasí! Školy, ktorým sa tento rok darilo najviac, získavajú stojany na bicykle Falco od firmy Študio – 21 plus, ktorá sa špecializuje na parkovanie bicyklov a kvalitné detské ihriská. Výsledky sú nasledovné:


Víťazom v kategórii najmenších škôl sa stala rovnako ako minulý rok ZŠ Jazernica, do ktorej chodilo nabicykli alebo kolobežke priemerne 98,4 % žiakov. Škola získava diplom, stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.


Na druhom mieste skončila s dochádzkou 89,4 % MŠ Mestečko. Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.


Na treťom mieste sa s dochádzkou 84,6 % umiestnila z najsevernejšej obce na Slovensku MŠ Oravská Polhora 424. Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.

Pri školách strednej veľkosti zvíťazila ZŠ s MŠ Hronské Kľačany s dochádzkou 96,9 %. Škola získava diplom, stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Na druhom mieste skončil minuloročný víťaz, ZŠ s MŠ Bánov s dochádzkou 88,1 %. Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.


Na treťom mieste skončila ZŠ s MŠ Bobrov s dochádzkou 79,2 %. Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.

V kategórii väčších škôl prvenstvo obhájila ZŠ Jána Hollého v obci Borský Mikuláš s dochádzkou 71,6 %. Škola získava diplom, stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Na druhom mieste skončila s bicyklovou dochádzkou 50,2 % ZŠ s MŠ Liesek. Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.

Na treťom mieste skončila ZŠ Kpt. J. Nálepku v Stupave s dochádzkou na úrovni 49,9 %, kde zároveň prišlo na bicykli v jeden deň najviac žiakov – až 743! Škola získava diplom a ďalšie darčeky s témou kampane.

V hlasovaní o najpútavejšiu kampaň zvíťazila ZŠ Jánosa Aranya v Okoči s počtom hlasov 1951. Škola získava stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Na druhom mieste skončila s 1602 hlasmi ZŠ s MŠ Bánov. Škola získava stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Na treťom mieste za umiestnila ZŠ s MŠ Jur nad Hronom, ktorá získala 1521 hlasov. Škola získava stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Udeliť cenu poroty bolo veľmi náročné, nakoľko by si ju zaslúžili získať desiatky škôl, ktoré pripravili skvelé aktivity. Nakoniec ju tento rok získala ZŠ s MŠ Juraja Holčeka v obci Dolný Ohaj. Žiaci školy sa počas kampane rozhodli upozorniť na nedodržiavanie zákazu vjazdu na komunikáciu vedúcu ku škole, kvôli čomu vzniká pred školou neželaná premávka a znižuje sa bezpečnosť žiakov dochádzajúcich udržateľnejšie. Cestu zablokovali, na tieto dôsledky upozorňovali vodičov a do aktivít zapojili aj obec a štátnu políciu. Okrem toho škola odmeňovala žiakov dochádzajúcich na bicykli, vďaka čomu sa tiež môže pýšiť ich vysokým počtom, a zorganizovala napríklad súťaž o najpomalšieho cyklistu. Škola získava stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Vylosovaným šťastlivcom spomedzi škôl zapojených do sútaže o najpútavejšiu kampaň je ZŠ s MŠ Václava Mitúcha v obci Horné Srnie, a opäť zaslúžene – počas kampane škola zapojila tému mobility do vyučovacieho procesu, zorganizovala jazdu zručnosti aj dopravnú výchovu nie len na dopravnom ihrisku, ale aj priamo v obci, vytvorila v so žiakmi v prírode galériu bicyklov z rôznych materiálov či prehliadku retro bicyklov. Škola získava stojany na bicykle a ďalšie darčeky s témou kampane.

Pani učiteľka a školská koordinárka kampane Vlasta Vajdová zo ZŠ Jána Hollého v Borskom Mikuláši je ďalším skvelým príkladom toho, ako sa dá motivovať žiakov a dlhodobi pracovať s témou udržateľnej mobility. Aj vďaka jej aktivite sa škola už siedmykrát po sebe umiestnila medzi top 3 školami s najväčším podielom detí dochádzajúcich na bicykli. Spolu so žiakmi tiež dosiahli zjednosmernenie ulice pred školou. A najmä, žiakom ide skvelým príkladom.

Víťazom srdečne gratulujeme! Obrovské uznanie si však zaslúžia všetky zapojené školy. Za podporu ďakujeme Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstvu dopravy a výstavby SR, vďaka ktorým sa kampaň môže konať a tešíme sa na vás aj v ďalšom ročníku!

Organizátor
Partneri