HORNÉ SRNIE – ZŠ s MŠ Václava Mitúcha

Základná škola s materskou školou V. Mitúcha sa nachádza v obci Horné Srnie, ktorá leží pri Vlárskom priesmyku, na hranici s Českou republikou v Trenčianskom okrese.

Václav Mitúch – prvý učiteľ v našej obci, podľa ktorého nesie názov naša škola, by bol určite prekvapený, koľko veľa detí i dospelých jazdí na bicykloch do školy i  do práce. V čase jeho detstva bol bicykel veľmi drahým koníčkom a málokto si ho mohol dovoliť.

V dnešnej dobe má bicykel alebo kolobežku skoro každý. Dôkazom sú aj plné stojany pri škole.

Keďže sme vidiecka škola a žijeme v menšej obci, je prirodzené, že na krátke vzdialenosti  využívame bicykel či kolobežku.Deti sa rady pohybujú a uvedomujú si prínosy aktívneho pohybu i ekologickej dopravy.

Kampaň Do školy na bicykli zvýšila počet detí, ktoré prichádzali do školy na bicykloch i kolobežkách. Motiváciou im boli nielen kupóny, ktoré im zabezpečili imunitu voči skúšaniu či zabudnutiu domácej úlohy. S nadšením sa zapojili aj do ďalších aktivít :  súťaže v jazde zručnosti, dopravná výchova na dopravnom v ihrisku v areáli materskej  školy i priamo v obci, údržba bicykla, blokové vyučovanie s dopravnými značkami, aplikačné úlohy s bicyklom na matematike, monitorovanie dopravy v našej obci, výtvarné práce a projekty o histórii bicyklov.

Zorganizovali sme aj 2 týždňové súťaže pre mladších i starších žiakov.

Žiaci 1. – 4. ročníka sa zapojili do súťaže Bike galéria v prírode. Vytvorili rovinné alebo priestorové bicykle z prírodných materiálov. Výtvarne zaujímavo spracované bicykle boli vyhodnotené a ocenené.

Rovnako zaujímavá bola pre žiakov 5. – 9. ročníka súťaž o Retro bicykel. Žiaci prišli ráno do školy na starých bicykloch, na ktorých jazdili ešte ich starí rodičia. Každý retro bicykel mal svoju „dušu“a príbeh. Žiaci ho poznali a porozprávali ho. Niektorí žiaci jazdia na starých bicykloch aj bežne, mimo kampane. Dávajú starým bicyklom novú dušu i nový život.

Aj tento ročník kampane Do školy na bicykli, do ktorej sme sa zapojili po 4krát potvrdil, že bicykel jednoznačne do našej školy a obce právom patrí

Organizátor
Partneri