1. Súkromné gymnázium v Bratislave

Naša škola 1.SG sa zapojila v tomto školskom roku do celoštátnej kampane dopracenabicykli.eu, v ktorej študenti a učitelia vytvorili spolu 8 súťažných tímov.
Študenti propagovali obe súťaže dopracenabicykli.eu aj doskolynabicykli.sk inštaláciou vo vestibule školy.
Škola sa nachádza v centre Bratislavy a bezpečné podmienky na dochádzanie bicyklom má len málo študentov, do súťaže sa preto zapojili iba jednotlivci. Veľa z našich študentov dochádza do školy mestskou hromadnou dopravou. Svoje názory na dopravu do školy uverejnili študentky z 2.C na školskej webovej stránke v článku Postavme sa za našu plantu. Edukačné video pre žiakov primy a sekundy vyrobila Alica z tercie M. Počas prebiehajúcej epidémie sa študenti pokúsili prispieť k propagácii zelenej dopravy aspoň týmito svojimi aktivitami.

ŠTUDENTSKÝ BLOG:

Nedávno sa na našej škole organizovala akcia Do školy na bicykli. Viacero študentov počas akcie jazdilo na bicykli alebo na kolobežke, čo nás veľmi teší. Väčšina študentov však, žiaľ, nemá podmienky na bicyklovanie. Prečo to tak je?

Môžeme hovoriť z vlastnej skúsenosti, ale aj z toho, čo vidíme u spolužiakov. Veľa školákov povedalo, že by na bicykli radi jazdili, ale ich rodičom a ani im samým sa nezdá jazda na bicykli dostatočne bezpečná. My, autorky tohto článku, máme tiež skúsenosti s takýmto postojom našich rodičov.
Jazdili by sme na bicykli, keby boli k dispozícií kvalitné cyklotrasy? Odpoveď znie ÁNO. Určite by sme to skúsili. My, mladí ľudia, si uvedomujeme, že fyzické aj psychické zdravie je pre nás dôležité. Šport nám zlepšuje obidve tieto oblasti života. A nesmieme zabúdať, že nám to ušetrí čas, ktorý strávime v dopravnej zápche ráno cestou do školy.
I keď väčšina z nás nejazdí na bicykli, využívame na cestovanie do školy verejnú dopravu. Ak nemáte možnosť ísť na bicykli, pokúste sa aj vy využiť na cestu MHD. Zachraňujeme tým našu budúcnosť.
My študenti by sme boli veľmi radi, keby naša spoločnosť brala ohľad na planétu a začala meniť svoj životný štýl aj v oblasti dopravy. Zároveň žiadame našu samosprávu o podporu a budovanie kvalitných cyklotrás v meste Bratislava.
Ďakujeme.
Sofia Mattonová a Klára Sameliaková, 2.C

 

Naspäť na zoznam škôl

Organizátor
Partneri