Za školami priateľskými k bicyklom stoja aj učiteľky a učitelia (influenceri)

Kampaň Do školy na bicykli 2020 je už zopár týždňov minulosťou. Kormidla kampane sa napevno chopila Cyklokoalícia, ktorá sa roky venuje rozvoju cyklistickej dopravy. Nový dizajn, nové témy, profesionálna príprava priniesli ovocie v podobe 238 zapojených škôl. Rekordné čísla aj v časoch pandémie nás úprimne potešili. Kto však skutočne stojí za úspechom kampane? My v Cyklokoalícií za to vďačíme najmä učiteľkám a učiteľom, ktorých v kampani nazývame moderne – influenceri. Aktivita a postoj týchto ľudí k svojmu povolaniu je nadštandartný. Hoci spomínaná pandémia nám neumožní osobné stretnutia, ktoré k tejto kampani roky patria a sú spojené s odovzdávaním cien úspešným školám, spojili sme sa s aktívnymi pedagógmi online. Bolo radostné počuť a vnímať to odhodlanie a energiu, ktorú s nami zdieľali.

Plné stojany vo Vlčanoch

Byť učiteľom je poslanie, nie je to práca ako každá iná. Práve vklad osobnosti je kľúčový pre výsledky, pre zanechanie stopy v živote novej generácie, ktorej osud je aj v ich rukách. Teší nás, že aj vďaka tejto kampani opäť vieme, že takíto ľudia tu sú a pomahájú meniť prostredie, v ktorom žijeme na lepšie miesto pre život. Bicykel či kolobežka sú v našej kampani jedným z nástrojov takýchto zmien. Učiteľ, ktorý chodí po svete s otvorenými očami predsa dobre vidí, vníma veci, ktoré sú na prvý pohľad atraktívne, ale prinášajú rad problémov spojených práve so životom nových generácií. Ten úsmev a radosť detí, žiakov a študentov, ktorí prichádzali do škôl na bicykloch či kolobežkách mnohých presvedčil, že táto kampaň má zmysel. Odhodlanie a záujem učiteľov priniesť deťom im dobre známu radosť z jazdy na bicykli a svojim osobným vkladom urobiť niečo navyše, niečo, čo tak trochu každý očakáva, ale málokto skutočne urobí je znakom toho, že ste skutočne ľudia na svojom mieste. 

Marek Solár so svojimi žiakmi na cyklovýlete

Mnohým školám sa môže zdať táto téma skutočne marginálna. Množstvo škôl je celoročne obklopených bicyklami. No nie každá obec a škola sú také. Vlčany, Nesvady, Oravská Polhora, Borský Mikuláš či Veľký Šariš dokazujú, že to nie je nič nedosiahnuteľné. Učitelia v týchto obciach spoja kreativitu s možnosťami prostredia a kampaň prinesie množstvo detí na bicykloch a kolobežkách. Stále však zápasíme so situáciami, ktoré majú svoje dôvody a tie nechceme zľahčovať. Žiaci na mnohých školách nemôžu prísť do školy na bicykli. Obce nedokážu zabezpečiť bezpečnosť detí na cestách, kúpiť škole stojany na aspoň zopár bicyklov a tak je najľahšou cestou jazdu na bicykli zakázať. A takýchto škôl sú desiatky. Toto nemajú byť riadky ostrej kritiky, ale snaha o ukážku toho ako sa to dá! Buďme otvorení – ak to ide v Dunajskej Lužnej či Ivánke pri Dunaji, ktoré trpia vysokou intenzitou dopravy v zázemí Bratislavy, musí to ísť všade! Ak deti jazdia v Mútnom či Oravskej Polhore, kde je počasie úplne iné ako na juhu krajiny, musí to ísť všade. V Handlovej pred kampaňou neexistovalo, aby si deti mohli odložiť bicykel v areáli školy, po kampani sa už ako samozrejmosť ide hľadať riešenia pre bezpečné cykloparkovanie. Vo Veľkom Šariši pred prvou kampaňou Do školy na bicykli v roku 2014 nejazdilo žiadne dieťa do školy na bicykli. Tento rok im vedenie mesta vyhradilo samostatný pruh pred školou ako dočasné riešenie pre zvýšenie bezpečnosti a hľadá sa riešenie dlhodobé.

Primátor Veľkého Šariša na návšteve školy počas kampane

A tým dôvodom, prečo to odrazu ide, nie je nikto iný, iba človek. Konkrétny človek – ambasádor NEneautoholizmu a zdravého rozumu. Človek, ktorý chce, aby budúca generácia bola lepšia, menej lenivá, aktívna a najmä zdravá. Človek, ktorý hľadá riešenia. A akékoľvek riešenia v prospech bicyklovej dopravy sú lacnejšie a efektívnejšie ako podpora automobilovej dopravy výstavbou parkovísk pri školách. Áno, aj spôsob dochádzky do školy a vnímania dopravy je jednoducho súčasť tej skladačky lepšej budúcnosti. Je to len o nás ľuďoch, ako veľmi vnímame svoju úlohu či poslanie vážne! Ak príde polovica detí z priemerne veľkej školy na vyučovanie autom, pri škole zastaví za 30 minút 150 automobilov! To predsa nie je prostredie, ktoré má pozitívne ovplyvňovať novú generáciu, že áno? Alebo máte pred zborovňou popolník?

V Oravskej Polhore idú príkladom aj pani kuchárky
Nesvady sa do školy bicyklujú celý rok aj vďaka učiteľkám a učiteľom
Organizátor
Partneri