MESTEČKO – MŠ, Mestečko 109

Aj tento školský rok sme sa veľmi radi zapojili do projektu. Aj keď nám zopár deti ochorelo, účasť bola 100%. Všetky deti poctivo každý deň, počas celej doby trvania projektu chodili do školky na bicykli. Deti sa už od začiatku školského roka pýtali, kedy budeme chodiť do škôlky s rodičmi na bicykli.

Konečne prišiel čas. Akonáhle sme deti informovali, že sa ideme zapojiť do projektu, dvor pre budovou MŠ sa premenil na to najkrajšie cyklistické miesto na svete. Bicykle, kolobežky, odrážadlá všetkých veľkostí, farieb a tvarov nás dva týždne každý deň zdravili spred budovy. Dokonca ani zhoršené počasie počas druhého týždňa deti a ani rodičov neodradilo, chodiť do škôlky na týchto energeticky nenáročných tátošoch.

Počas dvoch týždňov si deti vymieňali svoje skúsenosti, oboznamovali sa so správaním sa na ceste počas jazdy na bicykli, objavovali krásy našej malebnej obce na bicykli.

Naši rodičia si poctivo dohodli termíny tak, aby každé dopoludnie mohli naše deti a pani učiteľky chodiť svoje cyklistické skúsenosti využívať na neďalekú cestu pri MŠ. Každý deň dopoludnia sme spoločne naštartovali bicykle a brázdili cesty, učili sa pravidlám, poznávali značky a mnoho iného.

Taktiež sme s veľkými deťmi predškolského veku chodili na okružné jazdy po okolí s rodičmi. Bola to veľká výzva ale naše deti si veľmi dobre uvedomovali dôležitosť slušného správania sa na ceste. Pozorne a dôkladne počúvali a rodičov a pani učiteľku pri jazde po hlavnej ceste. Takéto pobyty vonku by sa im páčili každý deň a preto s nimi pokračujeme aj teraz, keď uy projekt skončil. Minimálne 1x do týždňa sa vyberieme so skupinkou detí na malú okružnú jazdu po zadných cestách v našom okolí. Nakoľko naša obec a ani okolité obce nedisponujú cyklocestou. Ale pán starosta nás potešil. Oznámil nám, že sa na nej pracuje a v blízkej budúcnosti už budeme môcť svoje telo vývážať po cyklotrase cez okolité obce.

Všetky spoločné aktivity sa deťom veľmi páčili. No najväčší úspech mali aktivity, kde si naši nespaví predškoláci  po krátkom odpočinku obliekli cyklistické prilby, reflexné vesty (ktoré už musíme vymeniť) a s pani riaditeľkou jazdili po vzdialenejšom okolí. Počas týchto „cykloobjavov“ sme spoločne našli nové tajuplné miesto v zátiší našich hôr. Je to malá skalka, o ktorej sme do teraz nevedeli. Stalo sa našim tajným miestom oddychu pri jazdení.

Myslíme, že najkrajšou a pre deti najmilšou aktivitou bola popoludňajšia spoločná jazda s rodičmi spojená s opekačkou „šprtáčikov“. Po skončení prevádzky sme spoločne nasadli na bicykle a vybrali sa do osady Klecenec, ktorá je vzdialená cca. 1,5 km od MŠ. Terén je síce pekný asfaltový ale veľmi kopcovitý. Deti ale aj rodiča a pani učiteľky mali čo robiť 😊. Po náročnej ceste sme došli na naše vytýčené miesto a v zátiší našich hôr a lone nádhernej jesennej prírody sme si zahrali rôzne pohybové hry s našimi maminkami. Ockovia zatiaľ prichystali ohnisko, rozpálili oheň a pripravili paličky na opekanie. Potom nám vydali jasný signál, že opekačka môže začať. Popri opekaní a maškrtení špekáčikov sme si zahrali rôzne slovné hry, porozprávali sa o dôležitosti zdravého životného štýlu, zavtipkovali…. Verím, že keby nás unavené slniečko nevyhnalo domov sedeli by sme tam ešte veeeeeeeeeeeeeľmi dlho. Na spiatočnej už chladnej ceste sme rodičom ukázali naše novoobjavené skalné miesto a ponáhľali sa domov k teplému čajíku. Ešte veľmi dlho sme sa v škôlke rozprávali o tomto nádhernom popoludní.

Počas celého projektu sme svoje nové skúsenosti dávali na vedomie na súkromnej FB stránke našej materskej školy.

 

Organizátor
Partneri