KOSTOĽANY NAD HORNÁDOM – Základná škola – M. Kočanovej 2, Kostoľany nad Hornádom

Základná škola v Kostoľanoch nad Hornádom sa po prvýkrát zapojila do kampane DO ŠKOLY NA BICYKLI. Ocenili sme tento nápad a išli sme s veľkým odhodlaním do toho.

Žiakov a ich rodičov sme písomne a ústne informovali, že počas 2 týždňov majú odložiť auto a vytiahnuť bicykel, či kolobežku. Deti boli nadšené a každým dňom ich pribúdalo na bicykloch viac a viac. Keďže sa naša škola nachádza na dedine, väčšina má do školy veľmi blízko a využíva tak bicykel, či kolobežku počas celého roka.

Veru, máme aj takých žiakov, čo bicykel nemajú a tak chodia do školy pešo. Preto sme aj ich zarátavali do konečných počtov. Počas tejto kampane sa nám podarilo výrazne znížiť počet detí prichádzajúcich do školy autom.

Keďže sme videli, že deti majú z takejto formy chodenia do školy radosť, vymysleli sme aj tri ďalšie sprievodné aktivity. Prvou bola súťaž vo vytváraní RECYKLOcyklov. Chceli sme prepojiť vašu kampaň s environmentálnym povedomím žiakov. Táto súťaž dokonca dostala nové pomenovanie a logo: BICYKLUJ – RECYKLUJ a rozhodli sme sa, že bude pravidelnou akciou našej školy. Tu sa mohli zapojiť naozaj všetci žiaci a ukázať tak svoju kreativitu, ktorou naozaj nešetrili. Druhá aktivita niesla názov súťaž s recyklocyklom. Ako som spomínala vyššie, nie každý žiak má doma bicykel, preto sme vymysleli súťažné dopoludnie s papierovým RECYKLOCYKLOM. Na ňom si vyskúšali jazdiť všetci žiaci a naozaj, po súťaži mohol ísť recyklocykel už len na recykláciu 😀 Poslednou, treťou aktivitou bolo spoznávanie dopravných značiek a pravidlá cestnej premávky. Na konci sme si všetko zopakovali kvízovými otázkami a žiakov sme za každý úspech ocenili.

Áno, sme malá škola, ktorá má iba 38 žiakov. Nedosiahli sme stopercentné dochádzanie do školy bicyklom, či kolobežkou, ale myslíme si, že aj tak sme do tých malých detských hlavičiek dostali peknú myšlienku, ako našu Zem chrániť a ako pomôcť svojmu zdraviu.

Organizátor
Partneri