HORNÉ SRNIE – Základná škola s materskou školou Václava Mitúcha – Školská 2, Horné Srnie

Základná škola s materskou školou V. Mitúcha sa nachádza v obci Horné Srnie, ktorá leží pri Vlárskom priesmyku, na hranici s Českou republikou v Trenčianskom okrese.

Václav Mitúch – prvý učiteľ v našej obci, podľa ktorého nesie názov naša škola, by bol určite prekvapený, koľko veľa detí i dospelých jazdí na bicykloch do školy i  do práce. V čase jeho detstva bol bicykel veľmi drahým koníčkom a málo kto si ho mohol dovoliť.

 

V dnešnej dobe má bicykel alebo kolobežku skoro každý. Dôkazom sú aj plné stojany pri škole.

Keďže sme vidiecka škola, žijeme v menšej obci, je prirodzené, že na krátke vzdialenosti  využívame bicykel či kolobežku.Deti sa radi pohybujú a uvedomujú si prínosy aktívneho pohybu i ekologickej dopravy.

 

Kampaň Do školy na bicykli zvýšila počet detí, ktoré prichádzali do školy na bicykloch i kolobežkách. Motiváciou im boli nielen kupóny, ktoré im zabezpečili imunitu voči skúšaniu či zabudnutiu domácej úlohy, ale aj ďalšie aktivity – súťaže v jazde zručnosti, dopravná výchova na dopravnom v ihrisku v areáli základnej i materskej  školy, oprava defektu v dielni, monitorovanie dopravy v našej obci.

 

Zorganizovali sme aj sprievodné 2 týždňové súťaže pre mladších i starších žiakov.

Žiaci 1. – 4. ročníka sa zapojili do súťaže Bike galéria. Pripravili výkresy na tému Do školy na bicykli. Výkresy boli vystavené v areáli školy na bicykloch. Najlepšie výtvarné práce boli vyhodnotené a ocenené.

 

Rovnako zaujímavá bola pre žiakov 5. – 9. ročníka súťaž Bike interview. Využili sme cyklotrasu do blízkeho mesta, v ktorom sa nachádza predajňa bicyklov. Žiaci si mali pripraviť pre majiteľa zaujímavé otázky. Odpovede na otázky a fotku s majiteľom cyklopredajne posielali na zadanú e-mailovú adresu. Najlepší žiaci boli taktiež ocenení cenami.

 

2 týždne aktivít a jázd potvrdil, že bicykel jednoznačne do našej školy a obce právom patrí!

Organizátor
Partneri